Yhdistys

Selkämeren kansallispuiston ystävät ry rakentaa kumppanuutta Selkämeren luonnosta ja kulttuurista kiinnostuneiden yhteisöjen ja tavallisten  kansalaisten välille. Yhdistyksellä on hyvät suhteet kansallispuistoa hoitavaan Metsähallitukseen. Ystävien joukkoon kannattaa liittyä. Saat ensikäden tietoa kansallispuiston kehityksestä. Samalla pääset vaikuttamaan Selkämeren tulevaisuuteen.

Selkämeren kansallispuiston ystävien yhdistyksen perustamisvaiheessa nousi esille hyviä kysymyksiä siitä, miksi yhdistystä tarvitaan. Eivätkö viranomaiset pysty hoitamaan kansallispuistoa verovaroin? Eiko jo ole olemassa monia yhdistyksiä, jotka kattavat kansalaistoiminnan tarpeet alueella? Mikä voisi olla Ystävien yhdistyksen antama lisäarvo aluekehitykselle? Näitä ja muutamia muita samantyyppisiiä kysymyksiä pohtii yhdistyksen puheenjohtaja Lasse Lovén  oheisessa muistiossa.

 

©Selkämeren kansallispuiston ystävät ry | info@selkamerenystavat.fi